top of page

TERLEMEDE BOTOKS

Op Dr Gökhan Özerdem 

Antalya Estetik Cerrahi 

ANTALYA BOTOKS BOTOX FİYATLARI TAVSİYE KAMPANYA DUDAK DOLGUSU

Aşırı Terlemede Botoks

Terlemek vücut için doğal, fizyolojik bir olaydır. Özellikle yaz aylarında terden şikayet eden kişi sayısı da artmaktadır. Ancak bir grup insan yaz-kış demeden aşırı terlemeden müzdariptir (hiperhidrozis). Hiperhidroziz toplumada yaklaşık %1 oranında görülmektedir.

Aşırı terleme niye olur?

Terleme bezlerinin en temel görevi vücut ısısının ayarlanmasıdır. Bundan başka ter salgısı derinin uygun nemini ve ph’sını sağlar, beraberinde toksik maddelerin vücuttan atılımını yapar. Aşırı terlemenin nedeni tam olarak açıklanamamakla beraber ailevi veya genetik faktörler sorumlu tutulmaktadır.Ter bezleri avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve koltuk altlarında gruplar şeklinde bulunur. Aşırı terleme özellikle bu bölgelerdeki ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu ortaya çıkar.

Terlemenin etkileri ve sonuçları şu şekilde özetlenebilir:

Aşırı terleme deri üzerinde normal olarak bulunan bakterilerin üremesini kolaylaştırarak kokuya da neden olur. Bu vücut kokusu psikolojik ve fiziksel problemlere yol açar. Ellerdeki terleme eller kullanılarak yapılan tüm işlerde zorluk çekilmesine sebep olur; sosyal yaşantısında kişiyi rahatsız eder. Terleme, stresli durumlarda gelişiyorsa endişelendikçe terleme, terledikçe de endişelenme kısırdöngüsüne girilebilir. Anksiyete, alkol-kahve-çay tüketiminin fazla olması ve baharatlı yiyecekler de terlemeyi tetikleyebilir.

Botoks, ter bezlerine sinir uyarılarını bloke ederek terlemeyi azaltabilmektedir. Bu etki, terleme bölgesinde cilt altına yapılan enjeksiyonlarla sağlanır. Böylelikle yan etkisi az, etkinliği yüksek düzeyde pratik bir yöntemle bu rahatsız edici durumda düzelme sağlanır. Etki süresi 4-6 ay gibi kabul edilmekle beraber, istatistiklere göre 8 ayda başarı oranı %80’lerdedir, hatta etki süresinin 1 yıla kadar sürdüğünü savunanlar da vardır. Muayenehane ortamında kolayca yapılacak uygulama sonrası hasta 10 veya 15. günde çağrılıp eksik noktalara tekrar Botoks uygulanabilir. El ve ayak terlemeleri için yapılan uygulamalarda anesteziden yardım da istenebilir. Ancak koltukaltı bölgesindeki gibi etkin olup olmadığı çok açık değildir.

Tecrübeli ellerde damar içi enjeksiyonu hemen hemen mümkün olmadığı için sistemik etki çok nadirdir. Eğer biraz derine veya aynı yere fazla enjeksiyon yapılır ise bölgedeki adalede geçici fonksiyon azalması veya kaybı olabilir. Neyse ki bu durum geçicidir ve 4–6 ay içinde kendiliğinden düzelir.

Op Dr Gökhan Özerdem ASPS, ISAPS, TPRCD

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Gökhan Özerdem Antalya

Doktorunuza direk resimleriniz ile danışın (Sadece mesaj ile lütfen) +90 505 928 21 41

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

bottom of page