top of page

KİMLERE YAPILIR

Op Dr Gökhan Özerdem 

Antalya Estetik Cerrahi 

ANTALYA BOTOKS BOTOX FİYATLARI TAVSİYE KAMPANYA DUDAK DOLGUSU

Botoks Kimlere Yapılabilir

Botoks yüzün üst yarısı için en hızlı ve etkili kırışık giderici yöntemlerdendir. Bu nedenle popülerdir. Dolayısı ile talep de fazla olmaktadır.

Yaş ile beraber kaşların arasında, alında ve göz çevresinde kırışıklıklar oluşmaktadır. Tabi ki genetik yapı, yaşam tarzı (güneş, sigara vb) gibi faktörlere bağlı olarak bu kırışıklıkların şiddeti ve ortaya çıkış yaşı da kişiler arasında değişkenlik göstermektedir.

Oluşan kırışıklıkların giderilmesinde en uzun etkiye sahip uygulama cerrahi yöntemlerdir. Bunun yanında ülkemizde hala yeni bir yöntem olarak bilinen Botoks ise, kırışıklık derecesi ve derinliğine bağlı olarak, geçici süre iyileşme sağlamaktadır.

Kozmetik amaçlı Botoks uygulamaları sağlık problemi ve alerjisi olmayan 18-65 yaş arası hemen herkese (hamile-emziren anneler dışında) yapılabilir. Öncelikle hamile veya emziren bir anneyseniz yaptırmayın. Her ne kadar etkisi lokal, yani bölgesel de olsa güvenilir bir klinik çalışma olmadığından Botoks’un hamile veya emziren bayanlar üzerinde kullanımı önerilmemektedir.

Botoks tedavisinde amaç var olan kırışıklıkları azaltmaktır; yeni kırışıkların oluşumunu engelleyip engellemediği ise henüz tartışmalıdır. Ayrıca çok derin kırışıklıklarda -deri de bu alanlarda incelmiş olduğu için- tek başına Botoks tedavisi ile yeterli sonuç alınamayabilir. Bu durumlarda ek olarak dolgu (kollajen veya yağ enjeksiyonu ile) tedavisi de gerekli olabilmektedir.

Kas ve sinir iletim hastalığı bulunanlarda ( ALS veya Lou Gehrig’s hastalığı, Myasthenia Gravis veya Lambort Eaton Sendromu gibi) dikkatli olunmalıdır. Ayrıca kişi daha önce yüzünden bir operasyon veya başka bir müdahale geçirmişse Plastik Cerrahını bilgilendirmesinde fayda vardır. Ayrıca, pıhtılaşma-kanama bozukluğu olanlara, uygulama planlanan zamanda enfeksiyonu olanlara, daha önce axiller cerrahi geçirmiş olanlarda (terlemeye yönelik olarak yapılacak olan Botoks) dikkatli olunmalı hatta yaptırılmamalıdır.

Bazı ilaçların kullanımı sırasında da Botoks yapılmaz. Bunlar, Aminoglikozit grubu antibiyotik kullanımı, Ca Kanal Blokeri grubu antihipertansif kullanımı, Nonsteroid grubu antienflamatuar kullanımı, Myorelaksan (kas gevşetici) kullanımı, Antikoagülan (pıhtılaşma önleyici) ve Aspirin kullanımı, Antioxidan kullanımı ve Gingogloba vb kullanımıdır.

Botoks uygulaması 5-7 dakika kadar bir zaman alır. Etki sıklıkla 3. Günde başlar, 10 gün içerisinde maksimum seviyeye ulaşır. Tabi ilaç üretimi sırasında içerik içinde modifikasyonlar yapılarak etki hızı güvenlik amacıyla düşürülmüştür.

Botoks uygulamaları tekrarlanabilir uygulamalardır. Hatta tekrarlanan enjeksiyonlardan çok daha etkili ve uzun süreli cevaplar alınabilir. Ancak bu uygulamalar arasında en az 10 hafta ara olmalıdır. İdeali, uygulamalar arasında 4-6 ay kadar ara verilmesidir.

Op Dr Gökhan Özerdem ASPS, ISAPS, TPRCD

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Gökhan Özerdem Antalya

Doktorunuza direk resimleriniz ile danışın (Sadece mesaj ile lütfen) +90 505 928 21 41

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

bottom of page