top of page

BOTOKS UYGULAMASI

Op Dr Gökhan Özerdem 

Antalya Estetik Cerrahi 

ANTALYA BOTOKS BOTOX MERKEZİ FİYATLARI TAVSİYE KAMPANYA

Antalya Botoks BOTOX Uygulama

Günümüzde yaygın olan 2 kozmetik uygulama olan Botoks ile dolgu, birçok kişi tarafından birbiriyle karıştırılmaktadır. Dolgu maddeleri, cildin incelmesi ile daha da derinleşen statik-durağan kırışıklık veya oluklara hacim kazandırırken, botoks dinamik kasların faaliyetini geçici olarak durdurarak bu kasların neden olduğu kırışıklıkları iyileştirmektedir. Aslında bu 2 tedavi şekli çoğu kez birbirine destek olarak kullanılmaktadır. Çok hareketli mimikli bir bölgeye verilen dolgu maddesi bir süre sonra etkisini yitirebilecektir. O bölgenin mimik hareketlerinin Botoks ile azaltılması sonrası dolgu uygulanması ile bu durum engellenebilir. Örneğin 2 kaş arasında olan ve mimiklerle artan kırışıklıklar Botoks tedavisi ile azaltılmaktadır. Ancak mimiklerin azalmasından etkilenmeyen kalıcı derin oluklar dolgu ile hacim kazandırılarak tedavi edilebilmektedir.

Estetik ve Plastik Cerrahide en sık yapılan küçük müdahale (Amerika Plastik Cerrahi Birliği 2010 verilerine göre) 5.4 milyon kayıtlı girşim sayısı ile Botoks uygulamasıdır. Bir önceki yıla göre Botoks uygulamasındaki artış ise %12 olmuştur.

Küçük müdahalelerde ikinci sırada yağ ve kollajen ile dolgu uygulamaları gelmektedir (2010 yılında 1,8 milyon kayıtlı uygulama; bir önceki yıla göre %3’lük artış). 2000-2010 yılları arasındaki 10 yıllık süre karşılaştırılınca tüm bu küçük müdahalelerde artış %75-80 arası olmuştur. Bu artış sadece Botoks için % 500’ün üzerindedir. Aynı birliğin 2010 verilerine göre Amerikan halkı sadece Botoks ve dolgu için yaklaşık 1,7 milyar dolar harcamıştır.

Botoks ve dolgu için kullanılan materyalin güvenilir olması (FDA ve/veya sağlık bakanlığı onaylı) ve uygulamanın uzman ellerde yapılması çok önemlidir. Daha ucuz olduğu için FDA (Amerikan İlaç Dairesi) onayı olmayan ürünler kullanılabilmektedir. Bu da uygulamadaki riskleri anlamlı derecede artırmaktadır. Vücudunuzla ilgili bir müdahale söz konusu olduğunda güvenlik ve tecrübe, maliyetin önüne geçmelidir. Aslında bu tüm Estetik Plastik Cerrahi uygulamaları için geçerlidir. Botoksu yapan kişinin kim olduğu çok önemlidir. Botoksu, kas anatomisi bilgisine hakim uzman doktorların yapması önerilir. Sağlık Bakanlığı’nın uygulaması da bu yöndedir. Kendisine uzmanlık yakıştıranların uzmanlığı değil Sağlık Bakanlığı diplomasında yazan sıfat önemlidir.

Op Dr Gökhan Özerdem ASPS, ISAPS, TPRCD

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Gökhan Özerdem Antalya

Doktorunuza direk resimleriniz ile danışın (Sadece mesaj ile lütfen) +90 505 928 21 41

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

bottom of page