top of page

BOTOKS NEDİR

Op Dr Gökhan Özerdem 

Antalya Estetik Cerrahi 

ANTALYA BOTOKS BOTOX MERKEZİ FİYATLARI TAVSİYE KAMPANYA

Botoks Nedir

Botoks, ‘Clostridium botulinum’ adlı bakteriden elde edilen güçlü bir nörotoksindir (Botulinum toksini). Ancak, halk arasında yanlış olarak yılan zehri olarak bilinmektedir. Bu bakterinin yol açtığı zehirlenme tablosuna « botulizm » denir. Varlığı 19. yüzyılın sonlarından beri bilinmektedir. Botulizm hijyenik koşulların düzelmesi ve evde yapılan konserve geleneğinin giderek azalmasıyla artık daha nadir görülen bir zehirlenmesi tablosudur.

Bu toksin, çok küçük dozlarda tıbbi tedavide kullanıma sunulmuştur. Üretimi ileri teknoloji gerektiren işlemlerle sağlanmaktadır. Günümüzde bu ilaçlar çeşitli tıbbi uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.
Botoks, amaçlanan bölgelere cilt altına enjekte edilmek suretiyle uygulanır. Botoks, uygulandığı alanda sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke etmektedir. Sonuç olarak kasların istenmeyen faaliyetleri engellenmektedir. Örneğin, göz çevresindeki tikler veya alın bölgesinde artmış kırışıklıklar istenmeyen kas faaliyeti ile olmaktadır. Bu faaliyetin engellenmesi tedavi edici etki yapmaktadır.

Botoks ile ilgili aklınızda tutmanız gerekli en önemli noktalar şunlardır:

Botoks kaslara etkilidir. Kasları sonsuza kadar felç etmez, sadece sinirsel uyarılara cevabını 4-6 ay boyunca azaltır. Sonrasında tedavi yenilenmezse kas olağan faaliyetine devam eder.

Uygulaması sadece 5 dakikadır ve basittir. Etkisi 7-10 gün içerisinde oturur.

Anestezi veya uyutma gerektirmez. Ağrı lokal ve genelde minimaldir. Uygulamanın hemen sonrasında çoğunlukla normal hayata dönülebilir (nadir görülen alerjik reaksiyonlar vb olmazsa).

Botoks yapılan yer şişmez veya çok az şişer (nadir alerjik olaylar vb olmazsa). Nadiren de olsa bölgedeki bir kılcal damar zarar görürse bir süreliğine küçük morarmalar olabilir.
Botoks bir dolgu maddesi değildir. Kollajen, hyaluronik asid vb dolgu maddeleri ile tamamen farklı sınıflarda yer alırlar.

Botoks yüzdeki ifadeyi tamamen kaldırmaz, istenmeyen mimikleri engellemek için uygulanır.

Botoks yılan zehiri değildir. Bir bakteriden elde edilen, hatta sıradan sayılabilecek bir ilaçtır.

Botoksun 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş her hangi bir alerjik reaksiyon sonucu şok veya ölüm yoktur.

En çok görülen yan etkisi enjeksiyona bağlı minimal kızarıklıklar ve %10 oranında ilk saatlerde baş ağrısıdır. Bunun yanında çoğu MİGREN tipi ve diğer baş ağrılarında 4-6 ay boyunca azalma yaptığı için bazı hastalarca mucize sayılabilir.
Koltuk altı bölgesinde olduğu gibi aşırı terlemenin önlenmesinde de başarı ile kullanılır.

Botoks kremlerinin etkisi fazla güvenilir değildir. Botoks sadece kasa etkilidir. Deriye sürülünce etki gösteremez.

Botoks daha çok dinamik kasların faaliyetine bağlı daha derin kırışıkların tedavisinde etkilidir. Çok yüzeyel kırışıklıklar için farklı tedaviler önerilebilir.

Botoksun yeni kırışıklıklara neden olduğu doğru bir bilgi değildir.

Botoks uygun bir dozda yapılmalıdır. Uygulanan dozun miktarına bağlı aynı merkez içinde veya değişik merkezler arasında maliyet farklılıkları olabilir.
Uygulama ile nadir de olsa haftalar boyunca devam edebilen göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Bu gibi geçici de olsa istenmeyen durumların görülmemesi için mutlaka bir uzmana danışınız.

Botoks yazın veya kışın, her zaman uygulanabilir.

Botoksun güvenilir ellerde uygulanması şartıyla önemli bir yan etkisi yoktur veya çok nadirdir. Etkinliği ve süresi kişiden kişiye değişebilir. Hatta kişilerin %1’inde yeterli etki göstermeyebileceği söylenmektedir.

Botoks insanları iyi hissettirmek için yapılır. Her 4-6 ayda bir yapılmasında her hangi bir sakınca yoktur (nadir yan etkiler yok ise). Ömür boyu yenilenebilir. 

Op Dr Gökhan Özerdem ASPS, ISAPS, TPRCD

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Gökhan Özerdem Antalya

Doktorunuza direk resimleriniz ile danışın (Sadece mesaj ile lütfen) +90 505 928 21 41

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

bottom of page