top of page

BOTOKS KULLANIMI

Op Dr Gökhan Özerdem 

Antalya Estetik Cerrahi 

ANTALYA BOTOKS BOTOX MERKEZİ FİYATLARI TAVSİYE KAMPANYA

Botoks Kullanım Alanları

Botoks bugün en fazla dinamik kaslara enjekte edilerek, onların neden olduğu deri kırışıklıklarını yumuşatmak için Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar tarafından kullanılır.

65 yaşından daha genç erişkinlerde kas içine enjekte edilerek, kısa süreli (geçici) olarak kaş (kaş çizgileri) arasındaki şiddetli kırışıkların görünümünü iyileştirir. Alında oluşan yatay çizgiler ile gözlerin yan bölgesine şiddetli kas ayağı çizgilerinin de görünümünü iyileştirir.

Alına yapılan uygulamalarda kaşlara istenilen kavis verilebilir. Böylece bakışlarda bir canlılık sağlanabilir.

Yüzdeki bazı asimetrilerin giderilmesinde de denenmiştir.

Sigara içmekten kaynaklanan dudak etrafındaki ince çizgilenmelere de Botoks düşük dozlarda, mutlaka bölge anatomisine hakim Plastik ve Estetik Cerrahlar eli ile uygulanabilir. Boyunda yaşla beraber oluşmuş olan çizgi ve kırışıklıklarda Botoks yumuşatıcı etki gösterebilir.

Medyada daha sık olarak yüz üst yarısının kozmetik tedavisi için gündeme gelen botoksun bunun dışında medikal olarak kullanımı 1980’lerin başlarına rastlamaktadır. Botoksun ilk kullanım alanı şaşılık olmuştur. Daha sonra hızla nörolojinin kullanım alanına girdi. Distonilerin (vücutta yüz dahil birçok bölgesinde istemsiz hareketlere yol açan hastalıklar gurubu) tedavisinde, özellikle de fokal distonilerin tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Medikal tedavinin de söz konusu olduğu bu hastalıklarda artık Botox'un ilk tercih edilen tedavi yaklaşımı olduğunu vurgulamak gerek. Kas içine enjekte edilerek olarak kullanılan bu ajan başlıca aşırı kasılan kasta geçici güçsüzlük yaparak etkisini göstermekte, bu etki de 3-4 ay sürmektedir.

Kozmetik dışı kullanımları özetleyecek olursak:

18 yaş ve üzeri her gün 4 veya daha fazla saat süren baş ağrısı ile her ay 15 ya da daha fazla gün kronik migren nedenli yetişkinlerde baş ağrıları önlemek için yapılır. Migrenin sıklığı ve şiddetindeki etkisi bilimsel olarak ortaya konulduğu için önce İngiltere’de sonra da Amerika’da FDA (Amerika İlaç Dairesi) tarafından migrende kullanımı kabul edilmiştir.

Botoksun kronik migren yanında epizodik migreni bulunan, her ay 14 ve daha az baş ağrısı süresi bulunan kişilerdeki önleme amaçlı etkinliği tartışmalıdır.

Botoks 18 yaşından büyük koltuk altı terlemesi (şiddetli primer aksiller hiperhidroz) şikayeti olan kişilerde diğer topikal ilaçların yararlı olmadığı durumlarda semptom tedavisi için deriye enjekte edilir.

Botoksun koltuk altı dışında ki bölgelerde aşırı terleme bölgerinde kullanımı etki ve güvenirliği tam olarak bilinmemektedir.

Botoks 18 yaş üstü erişkinlerde ürine inkontinans denilen idrar kaçırma ( çok aktif mesane) durumlarında, anti-kolinerjik ilaçların yan etkilerini tolere edememe durumlarımda kullanılabilir.

Botoks 16 yaş ve üzerinde servikal distoni (CD) nedenli anormal baş pozisyonu ve boyun ağrıları ile Üst ekstremite spastisite ile 18 yaş ve üzeri kişilerde dirsek, el bileği ve parmak kaslarında artan kas sertliği tedavisine uzman eli ile uygulanabilir.

Ayrıca, 12 yıl ve üzeri göz kas problemleri (şaşılık) veya (blefarospazm) göz kapaklarının anormal spazm belirli türlerinin tedavisinde de yapılabilir.

Op Dr Gökhan Özerdem ASPS, ISAPS, TPRCD

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Gökhan Özerdem Antalya

Doktorunuza direk resimleriniz ile danışın (Sadece mesaj ile lütfen) +90 505 928 21 41

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

bottom of page